W zaroślach, wysokich trawach , w lesie,  parku, na łące, nad jeziorem i nad rzeką – wszędzie można spotkać kleszcze!

Nikt za nimi nie przepada, ale wiele osób będzie musiało się z nimi zmierzyć. Okres wakacyjny sprzyja wypadom na łono natury, a to rodzi zagrożenie spotkania kleszcza.

Jak sobie z nimi poradzić?

– Kleszcze  dostają się na ciało prosto z roślin – odpowiednie ubranie może zatem utrudnić im dostęp do skóry. Pamiętajmy, że ten uciążliwy pajęczak może również wędrować po okryciu, dlatego warto nosić nie tylko długie spodnie i bluzkę z długom rękawem, ale również postawić na  jasny kolor, aby w porę zauważyć zagrożenie!

– Na sklepowych półkach nie brakuje środków odstraszających kleszcze. Warto je stosować, pamiętając o ogólnych zaleceniach producenta.

– Gdy wrócisz z wyprawy, dokładnie obejrzyj swoje ciało, wyczesz włosy i weź prysznic. Jeśli kleszcz dostanie się na skórę, prawdopodobnie niczego nie poczujesz, ponieważ jego ukąszenia są bezbolesne.

Kleszcz = ryzyko zakażenia

  •  Jeśli zauważysz kleszcza musisz go niezwłocznie usunąć, wyłącznie mechanicznie – najlepiej pęsetą lub specjalnym przyrządem dedykowanym usuwaniu kleszcza. Możesz skorzystać również z pomocy medycznej.
  • Uchwyć kleszcza JAK NAJBLIŻEJ SKÓRY, za jego przednią część ciała i pociągnij ku górze.
  • Niezwłocznie zdezynfekuj ranę i obserwuj swój organizm przez co najmniej dwa tygodnie, zwróć także uwagę na samopoczucie (gorączka, częste bóle głowy, mięśni, zaczerwienienie skóry), jeżeli zauważysz niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.

Kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza to najczęściej diagnozowane zachorowania.

Boreliozę potwierdza się na podstawie badania krwi. W przypadku rozpoznania choroby, specjalista ustala terapię antybiotykową.

Kleszczowe zapalenie mózgu jest niebezpieczniejsze. Pierwsze objawy mogą być niejednoznaczne i przypominać grypę. Kolejnym etapem może być: osłabienie, utrata przytomności, nudności, a nawet zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Apelujemy do Mieszkańców naszej Gminy, aby zawsze pamiętali o odpowiednim zabezpieczeniu przed kleszczami! Zdrowie to wartość nadrzędna! 

FACEBOOK
Wielkość tekstu
Kontrast