Gmina Zagrodno maksymalnie obniżyła stawki podatku od środków transportowych

Gmina Zagrodno

W 2020 r. będą to prawdopodobnie jedne z najniższych albo wręcz najniższe stawki tego podatku w Polsce. Uchwała została już opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Stawki podatku zmniejszono do minimalnych stawek określonych w obwieszczeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r.

Podczas listopadowej sesji Rady Gminy Zagrodno, Stanisław Olechowski – Przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów, Infrastruktury Gminy i Planowania,  apelował do właścicieli firm transportowych: „Wracajcie!”.

Radny Stanisław Olechowski zachęcał również mieszkańców Suwałk, Rzeszowa, Łodzi i innych stron Polski, by policzyli, czy im się taki ruch nie opłaci, tj. aby czy nie zadeklarować podatku od środków transportowych w Gminie Zagrodno.

Różnica w wysokości dotychczasowych i nowych stawek jest kolosalna. Właściciel ciężarówki o masie od 5,5 do 9 ton zamiast 1.300 zł zapłaci 85 zł (czyli 15 razy mniej niż dotąd). Za ciągnik siodłowy w Zagrodnie pobierać będą jedynie 190 zł zamiast 1.800 zł. Stawka za autobusy wynosiła (w zależności od ilości miejsc) od 1.800 do 2.150 zł – teraz jest to tylko 200 zł.

Zgodnie z ustawą, opodatkowaniu podlegają: autobusy; samochody ciężarowej o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony; ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony; przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.

FACEBOOK
Wielkość tekstu
Kontrast