Coraz większe kłopoty ze spółką.

Zwiększenie kosztów funkcjonowania, nowi członkowie rady nadzorczej, podwyższenie opłat za przetwarzanie odpadów i obciążanie tym mieszkańców, zablokowanie sprzedaży udziałów – kryzys w Sanikomie trwa i końca problemów nie widać. 18 samorządów – w tym Gmina Zagrodno – stanowczo sprzeciwia się działaniom, które w sposób szczególny uderzą w portfele mieszkańców. Dzisiaj sięgamy po fakty.


„Koalicja wałbrzysko-kamiennogórska”

Władzę w spółce przejęło 7 gmin posiadających 50% udziałów, to one mają decydujący głos w istotnych dla przedsiębiorstwa sprawach – wśród nich są: Lubawka, Boguszów-Gorce, Mieroszów, Stare Bogaczowice, Czarny Bór, miasto Kamienna Góra i gmina Kamienna Góra. Na próżno doszukiwać się postaw partnerskich – konflikty dotyczą nie tylko strategii rozwoju, ale również cen. Brak porozumienia w tak kluczowych kwestiach, tylko pogłębia kryzys, który trwa już kilkanaście miesięcy.

Publiczne pieniądze w rękach prawnika z zarzutami

Co ciekawe, członkiem rady nadzorczej przedsiębiorstwa był prawnik, wobec którego została wytoczona sprawa karna za oszustwa finansowe. Choć pod presją z zaszczytnej funkcji zrezygnował, niechęć wciąż pozostaje. Publiczne pieniądze w rękach osoby, wobec której toczą się postępowania karne, notabene związane z finansowymi nadużyciami, to coś co nie tylko budzi kontrowersje, ale również stawia spółkę w złym świetle, a brak zaufania jest w 100% uzasadniony.

Odwołanie przewodniczącego rady nadzorczej

Układ wałbrzysko-kamiennogórski poszedł również krok dalej. Podczas spotkania, które odbyło się tydzień temu w Urzędzie Miejskim w Złotoryi, dokonano personalnych zmian w spółce. Odwołano przewodniczącego rady nadzorczej – Sławomira Maciejczyka, który od lat pełnił tę ważną funkcję. Podawany argument, który miał być kluczowy dla odwołania też nie wygląda wiarygodnie. Jak brzmi? Organizacja zebrań rady w gabinecie prezesa spółki Sanikom. Pozostawiamy do oceny mieszkańców.

Nowe osoby i dodatkowe koszty

Skład rady nadzorczej poszerzono – na wniosek 7 samorządów – o dwie nowe osoby. W efekcie tego pojawiły się dodatkowe koszty w spółce, której kondycja finansowa pozostawia wiele do życzenia. Zeszłoroczna strata wynosiła niemal 2,5 mln zł. Obecnie w radzie zasiada aż czterech członków, których zarekomendowała koalicja wałbrzysko-kamiennogórska.

Utrata kapitału i podwyżka cen

4 samorządy chciały wykupić udziały w spółce za 1 mln zł. Ten kapitał w sposób znaczący wspomógłby dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Przedstawiciele siedmiu dominujących w spółce samorządów odrzucili wnioski.

Te same 7 samorządów, które dało sobie prawo wyłącznego decydowania o losach spółki, postanowiło podnieść również ceny za odpady.  Pozostałe 18 samorządów postanowiło zate, podnieść stanowczy sprzeciw wobec galopujących podwyżek opłat, które uderzą przede wszystkim w portfele mieszkańców.

Oświadczenie publikowaliśmy tutaj: https://zagrodno.info/oswiadczenie-osiemnastu-udzialowcow-ws-sytuacji-w-spolce-sanikom/

Bardzo trudno prognozować, jaki będzie finał tej sprawy. Warto jednak zaznaczyć, że 18 samorządów, wśród których znajduje się nasza Gmina, ma dużo większy potencjał gospodarczy i ludnościowy niż pozostali udziałowcy, poza tym jesteśmy wśród głównych płatników Sanikomu.

Jako Gmina Zagrodno stoimy przede wszystkim za ludźmi. Nie chcemy, aby kryzys w spółce dotknął mieszkańców poprzez podwyżkę cen. Nie chcemy również, aby dotknął pracowników przedsiębiorstwa, którzy musieliby stracić pracę, jeżeli spółka by upadła. Naszym obowiązkiem jest rozpatrywanie niemal każdego wariantu – czy to własne inwestycje, czy poszukiwania nowego odbiorcy odpadów. Jedno jest pewne – będziemy kierować się interesem lokalnych społeczności.

 

Biuletyn Informacji Publicznej
FACEBOOK
Wielkość tekstu
Kontrast