FACEBOOK
Świadomość, jak groźne są pożary, jest powszechna, a jednak w gospodarstwach rolnych wciąż się zdarzają. A nawet więcej – ich liczba rośnie. Tymczasem wielu zdarzeń można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegano chociaż podstawowych zasad
i przepisów ochrony przeciwpożarowej.
Wypalanie jest naprawdę groźne
Wciąż najczęstszą przyczyną pożarów w rolnictwie jest wypalanie nieużytków i ściernisk, choć jest to zakazane. Grozi za to mandat, a nawet utrata dopłat bezpośrednich.
Od razu usuwaj usterki
Kolejną przyczyną pożarów w gospodarstwach rolnych są usterki techniczne maszyn
i sprzętu rolniczego, powodujące zwarcie instalacji elektrycznej.
Czasami wystarczy niedopałek
Ale zdarzają się też pożary z powodu nieuwagi i nieostrożności, m.in. palenia papierosów, nieprawidłowego składowania płodów rolnych oraz używania otwartego ognia podczas prac rolnych, dlatego należy przestrzegać bezwzględnego zakazu palenia tytoniu i używania otwartego ognia w odległości nie mniejszej niż 10 m od płodów rolnych na polach.
W miejscach wykonywania omłotów, stertowania i kombajnowania powinny znajdować się też gaśnice i sprzęt do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.
Zdarzają się samozapłony
Niestety, mogą zdarzać się też samozapłony maszyn rolniczych, na przykład kombajnów zbożowych. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć zalecenia, by przed eksploatacją pojazdu i maszyny zapoznać się z instrukcją ich obsługi. Należy też pamiętać,
by w zabudowaniach gospodarskich zlecać wykwalifikowanym osobom regularne przeglądy instalacji elektrycznej. Usterki i wszelkie inne nieprawidłowości powinno się naprawiać bezzwłocznie.
Oświetl budynki, udrożnij ciągi komunikacyjne
W przypadku pożaru ważne jest, by sprawnie przeprowadzić akcję ewakuacyjną, dlatego budynki inwentarskie powinny być oświetlone, ciągi komunikacyjne w pełni drożne, a wyjścia ewakuacyjne – odpowiednio oznakowane. Należy też pamiętać, by wrota i drzwi otwierały się na zewnątrz.
Dedykowane gaśnice
To, jaki rodzaj gaśnicy czy gaśnic powinien znajdować się w danym gospodarstwie, uzależnione jest od prowadzonej przez nie działalności. Samo posiadanie gaśnic jednak
nie wystarczy, należy pamiętać, by miały one aktualny przegląd i były prawidłowo rozmieszczone, w ten sposób, by w razie pożaru był do nich łatwy dostęp. Aby miejsce składowania i przechowywania środków przeciwpożarowych było dobrze widoczne dla osób postronnych, należy je właściwie oznakować.
Sprawdź swój telefon
W każdej z opisanych sytuacji może okazać się przydatny telefon komórkowy.
Przed przystąpieniem do pracy warto więc każdorazowo sprawdzić, czy jest naładowany.
W razie potrzeby należy wybrać telefon alarmowy 112 lub bezpośrednio 998 do straży pożarnej.
Placówka Terenowa KRUS w Legnicy.