Spalanie odpadów  w domowym palenisku szkodzi Tobie,  Twojej rodzinie oraz zanieczyszcza środowisko!
 
Paląc śmieci uwalniasz do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez Ciebie i Twoją rodzinę. Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm. Gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii. Zanieczyszczenia wpływają także negatywnie na centralny układ nerwowy. Niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków związanych
z chorobami nowotworowymi.

Pamiętaj !

W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych,
 a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli, płyt meblowych i odpadów powstałych w wyniku ich obróbki.

W piecu domowym możesz spalać tylko:

  • węgiel i koks,
  • drewno (o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami, lakierami lub innymi powłokami ochronnymi),
  • trociny, wióry, ścinki drewniane (z wyłączeniem trocin, wiórów, ścinek pochodzących z obróbki płyt wiórowych),
  • odpady kory i korka,
  • papier i tektura.

Dobrze wiedzieć !

Spalanie w domowych piecach odpadów komunalnych ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy”. To z kolei może być powodem zapalenia się instalacji, a w jego efekcie pożaru Twojego domu. 

Regulacje prawne !

W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów w instalacji do tego nie przeznaczonej podejmowane są sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach. Kara może wynieść nawet 5.000 zł. Postępowanie o ukaranie sprawcy następuje w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.

Biuletyn Informacji Publicznej
FACEBOOK
Wielkość tekstu
Kontrast