Niepowtarzalna w skali kraju Defilada Wozów OSP – tak Gmina Zagrodno świętowała niepodległość!

defilada osp przemarsz jednostek osp ze świetlicy w wojciechowie do kościoła

Jedyna w Polsce defilada wozów OSP, przemarsz jednostek, uroczysta Msza Święta i wspólna zabawa w świetlicy. Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Zagrodno ma swoją niezwykłą tradycję.

11 listopada przez miejscowości gminy Zagrodno przejechała kolumna wozów Ochotniczych Straży Pożarnych. W akompaniamencie klaksonów i syren uhonorowano 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

To była już piąta edycja przemarszu. Pierwsza defilada odbyła się w 2018 roku. Chcemy kontynuować tę tradycję. Jest to bardzo wartościowa inicjatywa, która propaguje wśród młodzieży szacunek dla munduru, dla straży pożarnej, dla tradycji i patriotyzmu – mówił Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zagrodnie Grzegorz Szczepanowski.

Mieszkańcy wychodzili przed dom, z flagami w ręce lub kotylionami na piersi, by symbolicznie przywitać przejeżdżających strażaków. Cała gmina przybrała biało-czerwone barwy.

Jak co roku, 11 listopada, odbyła się Defilada Ochotniczych Straży Pożarnych. Jest to jedyna taka defilada w Polsce. Wszystkie auta wszystkich jednostek OSP przejeżdżają według ustalonej wcześniej trasy. Mieszkańcy znają plan przejazdu, by mogli wyjść na drogę z flagami i powitać defiladę. Co roku uroczystość rozpoczyna się przemarszem. W tym roku maszerowaliśmy ze świetlicy wiejskiej w Wojciechowie do Kościoła. Stąd, po uroczystej Mszy Świętej, wozy strażackie wyruszyły na defiladę – mówiła Wójt Gminy Zagrodno Karolina Bardowska.

W 2018 roku pierwszy raz odbyła się Defilada wozów OSP i od tamtej pory, co roku, mieszkańcy wraz ze strażakami wychodzą na ulice gminy, by wspólnie celebrować 11 listopada.

Po przemarszu, weszliśmy do kościoła, gdzie został odegrany „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszystko odbyło się w uroczystej, patriotycznej atmosferze. Podczas defilady wozów OSP mieszkańcy wychodzili z domów, dzieci się uśmiechały, machały strażakom, niektórzy trzymali w rękach biało-czerwoną flagę. Sam widok kolumny wozów strażackich na pewno robi wrażenie na dzieciach, a sama Defilada na pewno zostaje miłym wspomnieniem – dodaje Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP Grzegorz Szczepanowski.

Kolejny raz Mieszkańcy Gminy Zagrodno udzielili wspaniałej lekcji patriotyzmu.

Fot. OSP KSRG Olszanica.

 

FACEBOOK
Wielkość tekstu
Kontrast